آموزش ساخت سایت مپ با افزونه Google XML Sitemaps

آموزش ساخت سایت مپ Google XML Sitemaps

آموزش ساخت سایت مپ با افزونه

Google XML Sitemaps

نقشه سایت یا Sitemaps چیست؟

نقشه سایت یک فایل متنی نسبتاً ساده از نوع XML است که حاوی لینک های مطالب و صفحات مفید سایت می باشد. این فایل بسیار برای سایت مفید است زیرا می تواند یک راهنمای جامع برای ربات‌ موتور های جستجو مانند گوگل و … باشد.

در صورتی که سایت ما فاقد سایت مپ مناسب باشد خزنده های جستجوگر ناچار هستند به هر لینکی که می رسند خزیده تا آن صفحه را بررسی کرده و مجدد به لینک های درون آن صفحه می روند و این کار بصورت یک چرخه ی نا منظم می تواند بارها بدون مقصدی مشخص ادامه پیدا کند.

اما اگر ما برای سایت خود یک نقشه سایت مناسب بسازیم  گویا نقشه گنج (مطالب و صفحات مفید) را به خزنده های جستجو گر داده ایم و قطعاً این سایت مپ می تواند مراحل یافتن و ایندکس مطالب سایت را بهبود ببخشد.

بطور کلی میتوان نقشه سایت را به دو دسته تقسیم کرد، که در اشکال مختلف ساخته می شوند. اما هدف همه یکسان است.

  1. نقشه سایت برای کاربران

  2. نقشه سایت برای ربات های جستجو گر (ما در این مطلب به این مورد می پردازیم)

نوع اول را می توان مانند بقیه صفحات سایت دانست که لیستی از لینک های مطالب و صفحات مفید سایت در آن قرار دارد. تا کاربران با مشاهده آن مطالب مورد نظر را آسانتر پیدا کنند.

نوع دوم یک فایل متنی xml است که حاوی لینک های مفید سایت مانند پست ها می باشد تا نقشه پست ها را آماده کرده و در اختیار موتورهای جستجو قرار داد تا ایندکس مطالب سریع تر و آسانتر صورت گیرد.

ساخت نقشه سایت برای وردپرس

وردپرس بعنوان یک سیستم مدیریت محتوای قدرتمند دارای افزونه های زیادی برای ساخت نقشه سایت است. افزونه Google XML Sitemaps یکی از بهترین افزونه های ساخت نقشه سایت است.

ممکن است شما در سایت خود از افزونه وردپرس سئو (wordpress seo yoast) استفاده کنید و این افزونه خود دارای یک نقشه سایت خودکار است. در اینصورت باید یکی از این دو نقشه سایت را استفاده کنید. زیرا نصب هر دو نه تنها مفید نیست بلکه می تواند به سایت آسیب بزند.

پیشنهاد من برای نقشه سایت استفاده از افزونه Google XML Sitemaps است می توانید نقشه سایت افزونه وردپرس سئو را غیر فعال کنید و از  Google XML Sitemaps  استفاده کنید به دلیل اینکه این افزونه قابلیت تنظیمات زیادی دارد و بهتر عمل می کند ولی نقشه سایت افزونه وردپرس سئو فقط دارای تنظیمات پیشفرض است که قابلیت تغییر ندارد.

 

برای ساخت نقشه سایت با افزونه Google XML Sitemaps مراحل زیر را گام به گام طی کنید.

گام اول: افزونه Google XML Sitemaps را از اینجا دریافت کرده و نصب کنید. ولی افزونه را فعال نکنید.

گام دوم: دو فایل نیاز است که باید آنها را بصورت زیر بسازیم.

برای ساخت این دو فایل ساده نوت پد (Notepad) ویندوز را باز کنید و بدون اینکه چیزی در آن بنویسید به قسمت File رفته و گزینه Save as را کلیک کنید و مطابق تصویر زیر در قسمت File name نام sitemap.xml را وارد کرده و Save  کنید.

آموزش ایجاد نقشه سایت

مجدد نوت پد (Notepad) ویندوز را باز کرده و مانند مرحله قبل این بار در قسمت File name  جای sitemap.xml کلمه ی sitemap.xml.gz رو وارد کرده و Save کنید.

حالا باید این دو فایل را در root هاست در کنار فولدرهای wp-admin و wp-content و wp-includes آپلود کنید و سطح دسترسی این دو فایل را به ۷۷۷ تغییر دهید. (مطابق تصویر زیر )

آموزش ساخت سایت مپ با افزونه Google XML Sitemaps

 

تغییر سطح دسترسی دو فایل sitemap.xml – sitemap.xml.gz

پس از آپلود این دو فایل برای تغییر سطح دسترسی (Permissions) مطابق تصویر بالا ابتدا یکی از فایل ها را انتخاب کرده (کادر قرمز رنگ ۱) و گزینه Permissions (کادر قرمز شماره ۲) را کلیک کنید تا پنجره ی زیر change Permissions  باز شود و مطابق تصویر زیر همه تیک ها را فعال کنید و دکمه change Permissions را کلیک کنید.

آموزش ساخت سایت مپ با افزونه- تغییر سطح دسترسی

با این کار سطح دسترسی این فایل ها به ۷۷۷ تغییر می کند. برای هر دو فایل همین کار را انجام دهید.

گام سوم : پس از طی کردن مراحل بالا به قسمت مدیریت وردپرس – بخش افزونه ها رفته و افزونه Google XML Sitemaps رو فعال کنید.

سپس از قسمت تنظیمات روی گزینه xml-sitemap کلیک کنید و در صفحه جدید در انتهای صفحه روی دکمه آبی رنگ Update options کلیک کنید.

در همان صفحه در قسمت بالا آدرس سایت مپ ساخته شده نمایش داده می شود (تصویر زیر).

ساخت سایت مپ

در صورتی که همه مراحل بالا را به درستی انجام داده باشید باید نقشه سایت شما ساخته شده باشد.

آدرس سایت مپ میتواند در سایت شما به شکل زیر هم باشد.

http://example.com/sitemap.xml

پس از ساختن نقشه سایت حتماً آن را در وبمستر تولز گوگل ثبت کنید.

امیدوارم این مطلب مفید بوده باشد.

منبع: وب ابزار


نظر شما

  • لطفاً از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
  • از ارسال دیدگاه های تکراری ، توهین به دیگران و ارسال متن های طولانی و اسپم خودداری نمایید.
  • از کلمات و اصطلاحاتی که محتوای نامناسب و توهین آمیز دارند در دیدگاه خود استفاده نکنید.
  • اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است.
Scroll